Cheaper by twos

Shops sometimes runs promotions where they give additional discounts to customers if they buy more. Usually, the product would have a different price when you by it individually than if you buy it by pairs, for example. Although both stores promote buying by pairs, there’s a difference in how they price their products.

The one on the left lists a lower price if you buy two of the same brand of chocolate milk (2 for $4) but does not seem to give a discount for buying just one ($2.78). On the other hand, the one on the right lists a savings of 48c for each bottle of juice a customer buys but just as prominently prints the price for buying two of the same product (2 for $5). Although both ads are encouraging the customer to buy two at once, the one on the left gives you a discount only if you buy by pairs while the one on the right gives a discount anyway regardless of the customer buying one or two. Which begs the question, why would the one on the right even put in a price for buying two when there’s no real benefit to the customer anyway? Pffttt, these marketing ploys could be so tiresome sometimes.

Can you guess by the colours used in the ad which store is which? Click on the photos above to find out if you guessed correctly.

Advertisements
Published in: on September 26, 2006 at 7:49 am  Leave a Comment  

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: